Съзнание

Съзнание


Концепцията за съзнанието е в основата на много религиозни и философ­ски системи, например при тези на Кант и Хегел. Ранните психолози, като Ach (1905), са се опитвали да го дефинират в светлината на съвременната наука, но с малък успех. В продължение на няколко десетилетия поведенческите науки бяха изоставили изцяло идеята за съзнанието, защото методът на самоотчета по отношение на вътрешните състояния се смяташе за лишен от научна достоверност. Напоследък обаче се забелязва възраждане на интереса към темата.

Истори­чески обобщения на това понятие могат да бъдат открити вBoring (1953) и Klausner (1965). Определението на Smith (1969), който въведе термина „интроспективен бихейвиоризъм“, е много близ­ко до

„съзнателното преживяване е вътрешно събитие, при което човек прави, пряко, онова, което желае“ (Smith 1969, р. 108).

Иначе между развитите тук идеи и ран­ните идеи на Смит или на всеки друг психолог с бихейвиористична ориентация има известно припокриване. Основната разлика е, че аз поставям ударение върху субективната динамика на пре­живяването и неговото феноменологично първенство.

Като за начало, а и за да раз­сеем всяко съмнение, че гледаме на съзнанието като на няка­къв загадъчен процес, ще признаем, че подобно на всяко друго измерение на човешкото поведение и то е резултат от биологични процеси. Съзнанието съществува единствено благодарение на невероятно сложното устройство на нервна­та ни система, която на свой ред е изградена според инструк­циите, съдържащи се в белтъчните молекули на нашите хромозоми. Същевременно трябва да признаем, че функцио­нирането на съзнанието не е изцяло контролирано от биоло­гичните програми – в ред съществени отношения, които ще разгледаме на следващите страници, то се самоуправлява. С други думи, съзнанието е развило способността да преодо­ля­ва генетичните инструкции и да определя своя независима линия на поведение.


ПОТОК – Психология на оптималното преживяване – Михай Чиксентмихай