Да мислиш със собствената си глава е най-трудното нещо на света и това очевидно е причината толкова малко хора да го правят.
Хенри Форд
Първата стратегическа стъпка при наличие на цел е изборът на житейската позиция „Животът е игра“. Във всички останали ситуации, когато не извършвате конкретни действия, свързани с постигането на поставената цел, са препоръчителни житейските позиции „Животът е цирк“, „Животът е голям механизъм“, „Животът е урок“ или „Животът е това, което аз искам“.
Втората стратегическа стъпка е прилагането на седемте основни принципа на Методиката за създаване на събития и произтичащите от тях правила:
„Вие сами създавате всички събития в живота си!“
„Катерете се на един връх!“ или „Тичайте в една посока!“
„Плувай по течението!“
„Сприятели се с егрегора си!“
„Бъди силен!“
„Не се мятай насам-натам и не прави резки движения!“
„Бог няма други ръце, освен твоите!“
Към тактиката за постигане на целта се отнасят практическите препоръки за формулирането на желаната цел, анализът на междинните резултати и изпълнението на определени действия, които ни приближават към целта.
Препоръчваме ви първо да направите списък на всичките си цели и желания, като ги разделите на 11 сфери:
- Търсене на нова работа или на начини за увеличаване на доходите си.
- Получаване на конкретни материални обекти.
- Търсене на спътник в живота.
- Уреждане на отношенията с другите хора.
- Разбиране на самия себе си, самореализация, увлечения.
- Търсене на своята цел в живота или духовно развитие.
- Помощ на другите хора.
- Постигане на слава, признание и власт.
- Подобряване на собственото си здраве.
- Развитие на знанията и способностите си.
- Още нещо.
Следва препоръката ни да разпределите всичките си желания във всяка една от групите според степента им за важност. На първо място трябва да сложите най-важната цел, на второ – малко по-малко важила, на трето – още по-малко важната и т.н.
След това трябва да изберете от всяка група по една-две най-важни за вас цели, отново да ги подредите по степента им на важност и накрая да изберете само пет-шест най-важни за вас цели.
Следващият етап е посветен на ясното формулиране на всяка от целите, които сте избрали.
При формулирането на целите е желателно да се спазват следните препоръки:
- • Още в началото посочвате онова, към което се стремите.
- • Формулирате целите си по възможно най-краткия и точен начин.
- • Избягвате двусмислените и „от само себе си разбираемите“ понятия.
- • Поръчвате си онова, от което наистина имате нужда.
- • Не ограничавате начините за постигане на целите си.
- • Поставяте си цели само по отношение на себе си.
- • Избягвате идеализациите на целите си.
Желателно е след като формулирате целите си, да ги проверите за вътрешни блокиращи фактори. Препоръчва се да опитате да откриете не по-малко от 7 дискомфортни ситуации, в които можете да попаднете след реализирането на целта. Ако откриете такива ситуации и те са значими за вас, трябва да намерите начини да ги отстраните, защото в противен случай самите вие подсъзнателно ще блокирате целта си.
След като формулирате ясно целите си, трябва да ги разделите на близки и далечни.
Към близките се отнасят онези цели, които могат да бъдат oсъществени през близките дни или месеци, най-много до половин година, ако бъдат направени достатъчно усилия.
Далечните цели са много сериозни планове или намерения, за чиято реализация при всички случаи ще е необходимо повече време, обикновено – години.
За всички далечни цели е необходимо да се определят междинни етапи в процеса на реализирането им, да се фиксират дейности, които трябва да бъдат осъществени през всеки един от етапите и очакваните резултати в края на всеки етап.
Желателно е да изпълнявате максимално енергично и емоционални всички тези действия и с позитивна нагласа, в противен случай осъществяването на вашата цел може да се отложи за доста дълъг срок от време.
Един от най-важните елементи в Методиката за създаване на събития е този, който дава „поръчката“, т.е. вие. Най-ефективни са самоуверените и енергични хора. Ако такива качества ви липсват, можете да ги култивирате и да ги развивате у себе си. За да повишите възможностите си да постигате успех, препоръчваме ви да усвоите следните умения и способности:
- Да отпускате мускулите на тялото си.
- Да спирате полета на мислите в главата си.Да увеличите енергията си.
- Да създадете чертите на характера, от които се нуждаете, използвайки визуализация.
Александър Свияш – КАК ДА ЖИВЕЕМ РАЗУМНО