Колкото повече се цените, колкото по-добре се отнасяте към себе си, толкова по внимателен ще бъде Животът към вас и ще изпълнява желанията ви. Той не би могъл да игнорира такъв значим човек като вас!
Да си мислим хубави неща за себе си
Хората ни възприемат такива, каквито ние самите мислим, че сме.
Ако постоянно ви измъчват съмнения и колебания, всичките ви действия ще носят отпечатъка на тази несигурност. Хората ще възприемат съзнателно (или несъзнателно) вашата несигурност и ще взимат съответните решения. Например, едва ли някой ще си помисли да ви назначи на ръководна длъжност, свързана с необходимостта непрекъснато да бъдат вземани решения, ако поради това всеки път ви се разтреперват коленете или получавате главоболие.
Всичко това означава, че трябва да си създадете и да поддържате имидж и усещане за човека, който бихте искали да бъдете. Трябва да мислите хубави неща за себе си и тогава Животът непрекъснато ще потвърждава мислите ви.
Той е като огледало, което отразява нашите мисли. Ако мислим че нищо не е наред – той потвърждава това с реални неприятности. Ако мислим, че всичко е наред – Животът се старае наистина да е така. Затова трябва да мислите за себе си само хубави неща. Често ли постъпвате по този начин?
Предлагаме ви упражнения, с чиято помощ можете да подобрите мнението за себе си.
За начало няма да е зле да разберете какво, в края на краищата, не му достига на толкова забележителен човек като вас. Какви личностни качества ви липсват или ви пречат, за да можете успешно да постигате всички поставени цели?
Упражнение „Качествата на моята личност“
- · Вземете лист хартия и го разделете с вертикална линия на две половинки. Над лявата половина на листа напишете: „Черти на характера ми, от които бих искал(а) да се отърва“. Над дясната половина на листа напишете: „Черти на характера, които бих искал(а) да придобия“.
- · Заемете удобна поза край масата, отпуснете мускулите на тялото и спрете потока на мислите.
- · Мислено си задайте въпросите: „Кои черти на характера ми пречат да живея? От кои качества бих искал(а) да се отърва? Кои мои особености ми пречат да постигам поставените цели?“
- · След като си зададеше тези или подобни въпроси, трябва да останете да седите спокойно и да мислите на тази тема. Записвайте си отговорите в първата колонка. Те могат да са най-различни. Може да усетите, че в живота ви пречи вашата прибързаност или избухливост, невъздържаност или грубост, излишната ви отстъпчивост или мекушавост и т.н. Може би в живота ви пречат излишнитите килограми или ниският ръст, това, че сте плешив или късоглед, язвата на стомаха, клепналите уши и т.н. Отговорите могат да са най-различни, но задължително трябва да са свързани с вашата личност, а не с житейските обстоятелства около вас.
- · Когато запишете всичките си недостатъци, веднага премине към изясняване на нещата, които все още не ви достигат. Мислено си задайте въпроси от рода на: „Какви качества ми липсват, за да мога да постигам успешно поставените цели? На кого трябва да приличам? Какви качества трябва да си изградя?“ Като помислите няколко минути на тази тема, ще получите (а и подсъзнанието ви заедно с вас) няколко отговора. Щом се появят отговорите, тутакси ги записвайте във втората колонка на таблицата. Може да не ви достига решителност или привлекателност, жизнерадост или звучен глас, амбиция или самоувереност, комуникативност или скромност и т.н. Всеки човек може да намери 5-10 качества, които би искал да притежава. Още повече че вие сигурно имате своя представа какви качества трябва да притежава човек, който решително действа за постигане на избраната от вас цел. Идеалният вариант би бил да записвате едновременно качеството, от което искате да се освободите, и съответното качество, което искате да придобиете в замяна. Например, „избухливост – спокойствие“, „нерешителност – решителност“, „обидчивост – жизнерадост“, „вечната жертва – Господар на ситуацията“ и т.н
- Когато новите мисли престанат да се появяват в главата ви, и това трябва да се случи не по-рано от 10-15 минути след началото на упражнението, може да се върнете в обичайното състояние на съзнанието си и да прегледате записките, които сте направили.
След като направите пълна преценка на достойнствата и недостатъците си, можете смело да преминете към упражненията, които ще ви подпомогнат да си създадете така необходимите ви личностни качества. Тук са възможни различни подходи.
За да постигнете целта си, със сигурност ще ви се наложи да влизате в множество контакти с други хора и ще бъде много полезно за вас, ако по време на тези контакти започнете да изграждате собствения си успех, като оказвате определено въздействие върху онези, които ще общувате.
Ал. Свияш – „Как да живеем раумно“