Как мислите могат да се превърнат в преживяване

Как мислите могат да се превърнат в преживяване


Невронауката е доказала, че можем да променяме мозъка си, а оттам и пове­дението, нагласите и убежденията си, като мислим различно (с други думи, без да променяме нищо в заобикалящата ни среда).

Чрез ментални упражне­ния (повтарящо се въобра­жаемо действие), веригите в мозъка могат да се реорганизират, за да отразяват нашите цели.

Можем да направим мислите си толкова реални, че мозъкът да се промени, за да изглежда така, сякаш съби­тието вече е станало физическа реалност.

Можем да го променим, така че той да изпревари всички действителни преживявания в нашия вън­шен свят.

Ето един пример. За участници в изслед­ване, които ментално се упражнявали да свирят на пиано с една ръка по два часа дневно в продължение на пет дни (без нито веднъж наистина да докосват клавиши на пиано). Експериментът показал почти същите мозъч­ни промени, както при хората, които физически изпълнявали същите дви­жения по клавиатурата за същото време, функционалните мозъчни изобра­жения разкрили, че всички участници са активирали и разширили групи от неврони в една и съща област на мозъка. Хората, които мислено репетирали гамите и акордите, развили почти същия брой мозъчни вериги, както оне­зи, които физически ги изпълнявали.

Това изследване разкрива две важни неща. Ние не само можем да проме­ним мозъка си, като мислим различно, но и когато сме истински фокусира­ни и с насочено внимание, мозъкът ни не разбира разликата между вътреш­ния свят на ума и преживяванията във външната среда. Мислите ни могат да станат наше преживяване.

Тази идея е от основно значение за успеха или неуспеха на опита ви да за­мените старите навици (да прекъснете старите нервни връзки) с нови (да изградите нови мрежи между невроните). Затова нека разгледаме по-под­робно как същата последователност на научаване се е реализирала при хора­та, които мислено се упражнявали, но никога не свирели физически.

* * *

Независимо дали придобиваме дадено умение физически или ментално, всич­ки използваме четири елемента, за да променим мозъка си: учене, получаване на указания, внимание и повторение.

Ученето създава синаптични връзки; указанията ангажират тялото, за да получи ново преживяване, което по-нататък ще обогати мозъка. Когато внимаваме и повтаряме новото си умение, мозъкът ни се променя.

Групата, която физически свирела гамите и акордите, развила нови мо­зъчни вериги, защото следвала тази формула.

Участниците, които ментално се упражнявали, също следвали форму­лата, само че не ангажирали физически тялото си. В ума си обаче лесно си представяли, че свирят на пиано.

Спомнете си, че след менталните упражнения мозъците им показали съ­щите неврологични промени, както при онези, които действително свире­ли на пиано. Били създадени нови мрежи от неврони, показващи, че на прак­тика те вече са се упражнявали да свирят гамите и акордите, без да са го преживели физически. Можем да кажем, че мозъците им са „съществували в бъдещето“ преди физическото събитие (свиренето на пиано).

Поради увеличения размер на предния дял на човешкия мозък и уникалната ни способност да правим мисълта по-реална от всичко останало, той може естествено да „намали звука“ от външната среда, така че да не се обработ­ва нищо друго, освен дадена целенасочена мисъл. Този тип вътрешно обра­ботване ни позволява да се ангажираме толкова много с мисловните си обра­зи, че мозъкът ни променя връзките си, без да е преживял действителното събитие.

Това е менталното упражнение – важен инструмент за разчупване на на­вика да бъдем себе си. Ако редовно мислим за нещо, изключвайки всичко ос­танало, ще настъпи момент, когато мисълта се превръща в преживяване. Когато това стане, нервният хардуер се променя, за да отрази мисълта ка­то нещо преживяно. Това е мигът, в който мислите ни променят мозъка, а с това и ума ни.

Ако успявате да влияете на мозъка си така, че да се променя преди да пре­живеете желано бъдещо събитие, ще създавате подходящи нервни връзки, които ще ви позволяват да хармонизирате поведението и намерението си, преди то да е станало реалност.

Когато промените нещо в ума си, и мозъкът се променя, а когато променя­те мозъка си, променя се и умът.


Разчупете навика да бъдете себе сиДжо Диспенза