Преди да пристъпите към тълкуването на сънищата, най-напред трябва да разполагате с материал, върху който да работите, т. е. трябва да имате дневник на сънищата.
Дневник на сънищата
Сънищата не се вместват в никакви строго определени правила и рамки, включително и когато се касае за записването им, но все пак някои практически съвети могат да бъдат от полза.
Правило 1 — дневникът
Първото правило относно воденето на дневник е от естество и практическо, и ритуално. Купете си бележник и химикалка по ваш вкус и ги използвайте само за тази цел. Това е първото, което трябва да направите, за да се ангажирате и да предупредите душевната си нагласа, че приемате сънищата на сериозно. След като вече сте ги закупили, поставете ги близо до леглото си и не им сменяйте мястото. Това е абсолютно задължително, тъй като няма да можете да си позволите да тръгнете да ги търсите посред нощ, точно в момента, когато имате най-належаща нужда от тях. Така няма да се изложите на риска да пропуснете някой скъпоценен сън.
Правило 2 — номер, дата, час
Второто правило касае поставянето напореден номер, дата и ако е възможно и час на сънищата. За целта е необходимо да отбелязвате датата, ясно изписана, в горния ъгъл на всяка нова страница, за да ви бъде всичко готово. Значението на тази привичка ще се утвърждава постепенно, когато започнете да осъзнавате важността на това да знаете кога точно се е произвел даден пророчески сън. Тя ще ви позволи също така да установите последователността и повторяемостта на сънищата, както и да отбележите други любопитни особености — най-вече да установите факта, че духът на сънищата е своеобразен забележителен календар, способен да ви напомни за забравени годишнини и дати и дори да извиква в паметта ви далечни събития, чиято дата сте забравили. Той може също да ви предскаже датата на идни събития. Също така е много важно да поставяте последователен номер на сънищата, по реда на появата им, тъй като понякога може да се случи да сънувате няколко съня в една и съща нощ. Ако успеете да засечете часа на съня или часа, в който сте се събудили, запишете и тях.
Правило 3 — бързината
Третото правило налага да впишете на листа хартия всичко, което си спомняте от съня, веднага след като се събудите, преди да сте се захванали с ежедневните си задължения и преди още да сте започнали да мислите за нещо друго. Сънищата се разпадат много бързо, затова трябва да бъдат записвани веднага. Това заличаване на спомена от сънищата е една от причините много хора да твърдят, че изобщо не сънуват. Те биха останали изненадани от количеството сънища, които в действителност ги спохождат, ако следват това просто правило, което им налага да посегнат към химикалката и листа веднага щом се събудят. При положение, че сънят ви убягва, все пак ще ви остане някакъв, макар и смътен спомен под формата на усещане, настроение, атмосфера или чувство. Тогава запишете и това.
Правило 4 — довършете пъзела
Четвъртото правило е да не оставяте празноти в сънищата. Изисква се силна воля, за да грабнеш химикалката в два часа през нощта, но този навик бързо се превръща във вълнуващо изживяване и служи също така да напомните на вашия дух на сънищата, че вашите намерения са все така сериозни. За щастие повечето сънища могат да бъдат записани на събуждане, затова не обръщайте внимание, че почеркът ви е грозноват или небрежен, в крайна сметка ще съумеете да разчетете написаното. Главното е да запишете възможно най-бързо и най-пълно всичко, което можете да си спомните.
След като изпълните всичко това, ще разполагате с достатъчно добра чернова, към която трябва да се връщате от време на време, за да добавяте забравени подробности. Помъчете се също да си припомните отделни откъслечни думи и изречения от разговор, песен или стих и всичко, което ви дойде на ума. След това нахвърлете върху белия лист всеки спомен за нещо, случило се през изминалия ден — предаване по телевизията, разговор, проблем или грижи, останали в паметта ви. Тези асоциации са безценни за по-нататъшния анализ. Завършете със списък от символи и знаци, изобразяващи животни, хора, чудовища, форми или първообрази, които ще ви позволят да разгадаете религиозния или загадъчен смисъл на съня.
После изберете подходящия момент през следващия ден, за да възпроизведете на чисто съня от предната нощ. За целта използвайте чернова, а в дневника впишете само окончателния вариант, което означава, че трябва да имате листа в тетрадката, си определени само за това, усилие, което си заслужава труда, особено ако не искате да събудите спящия до вас човек или ако искате да си спестите неудобството да пишете на тъмно.
След поредния номер, дата и час, опишете самия сън с неговото настроение, атмосфера, и цветове; разговори, думи, песни и стихове; списък на знаци и символи; асоциации със случки от предната вечер.
Ако сте убедени, че личните дневници разказват интимния ни свят, то, повярвайте, това е нищо в сравнение с дневника на сънищата.
ТАЙНИЯТ ЕЗИК НА СЪНИЩАТА – Нерис Де