Що се отнася до езика на сънищата, нашият дух на сънищата не търпи никакви граници и използва всевъзможни знаци, символи и думи и то по най-причудлив начин. Освен това, той не се придържа само към един-единствен език. Понякога, за да придаде тежест или за да подчертае съдържанието на съня може да вмъкне и изрази на чужд език. Това обаче трябва да се очаква, защото по този начин сънищата просто отразяват нашия начин на мислене в будно състояние.
Формите и цветовете
Формите и цветовете съставляват основата на езика на сънищата и подсъзнанието. Първите бебешки играчки, като не броим плюшените животни, са комплекти с разноцветни форми. Над детските креватчета и люлки окачваме шарени дрънкалки, а десените на детските чаршафи и завивки често са композиции от цветни геометрични форми. Бебето не избира тези разноцветни съчетания, те са дело на възрастните, чието подсъзнание познава из основи езика на душата, макар и да не го признават, ако въпросът им се постави открито. Възрастните обичат повече от бебетата да си играят с формите и цветовете, защото те ги връщат към един колективен и фундаментален свят.
Когато бебето изостави тези разноцветни форми, то може да ги заличи от съзнанието си, но не и от подсъзнанието си и именно на основата на тези форми то ще анализира предметите, които ще среща по-късно. Нещата ще бъдат описвани като кръгли, триъгълни, квадратни или овални и дори този опростен подход да избледнява пред предметите с по-сложна форма, дори и ако контрастите между различните цветове да губят яснотата си, паметта ще съхрани изначалните форми и цветове и тя има сериозно основание за това.
Когато в сънищата се появяват разноцветни форми, често това е свързано със здравето. Както съществуват стотици прилагателни, описващи болката, така съществуват също и стотици форми, изобразяващи различните болести. За техниките на самолечение, позоваващи се на образност и съзнателна визуализация, всеки симптом, страх или болка, се превръща в абстракция, изобразена чрез цветна форма. След като е подходил така, разумът е в състояние да контролира и да превърне деструктивната психосоматична сила от негативна в позитивна сила и така да предизвика оздравителния процес. В случая става дума за упражнение, извършвано под контрола на съзнанието, често обаче нашият дух на сънищата прави това спонтанно, а е възможно дори да го осъществи чрез изкуствено предизвикан сън.
Формите и цветовете отразяват не само нашето физическо и душевно състояние, те могат също да изразят принципи, енергии и настроения. Червеното, например, символизира винаги физическата енергия, било то физически труд, чиста енергия или секс. То може да отразява също раздразнение и гняв, както може да се види от изрази като: „налита на червено“ или „този гледа на кръв“. Виолетовото символизира духовните неща, докато зеленото, цвят от средата на спектъра, представлява емоциите. Значението на цветовете, което произхожда от нашето колективно подсъзнание, намира приложение не само в символиката на сънищата, но също и в нещата от живота изобщо. Зеленото например винаги се е възприемало като цвят, оказващ успокояващо въздействие върху чувствата дотам, че имаше време, когато то се използваше при оформлението и декорацията на всички болници и класни стаи.
Цветовете играят важна роля в сънищата. Ето един пример, който показва по любопитен начин, че посланието не винаги се предава по очевиден начин. Авторът на съня видял, че пътят пред дома му е кървавочервен и изтълкувал видението като предупреждение за физическа опасност. Когато го свързал с името на улицата, където живеел, „Redpath Road“ или „Пътят на червения поток“ той разбрал истината — така в съня било изобразено символично името на улицата. Като стигнал до това заключение и като си дал сметка, че това е игра на думи, той осъзнал накрая, че името на улицата винаги малко го е смущавало, може би понеже го е свързвал с кръвта и че мисълта за възможни злополуки и произшествия винаги го е притеснявала. Когато, благодарение на съня си, той разкрил причината за своето безпокойство, той най-после успял да преодолее страховете си.
Каламбури
Смехът е най-доброто лекарство против депресията и най-добрите лекари са хората с чувство за хумор, които дават предписанията си с шеги и каламбури. Не знам дали тези шеги са грижливо замислени предварително или им хрумват спонтанно в момента, но едно е сигурно — духът на сънищата обожава каламбурите и щом се наложи с лекота прибягва до тях. Няколко дни преди да изнеса лекция за сънищата, сънувах три нощи поред рок-група, чийто певец беше силно отпаднал и вял. Чисто символично, това можеше да означава липса на енергия, но като насочих вниманието си само върху този аспект, пропуснах вярното значение на знака. В деня, в който трябваше да изнеса лекцията, се събудих на сутринта със спаднал глас, т. е. с глас rauque[1] и макар че символът на липса на енергия да подхождаше отлично на дадената ситуация, ако предварително бях изтълкувал правилно тази игра на думи, може би щях да постъпя по-целесъобразно и да взема някакви по-ефикасни мерки срещу болките в гърлото.
Духът на сънищата обожава да си играе с думите по своеобразен свой си начин, отразявайки така нашия съзнателен живот, изпълнен с разговори, гъмжащи от анекдоти, намеци и двусмислия. Думите сами по себе си са от символично естество и човек стига до верния им прочит, само след като е осъзнал тази същина на думите. Когато съзнанието ни види думата „котка“, нашето подсъзнание извиква но някакъв начин образа на котка. Впрочем, в будно състояние ние превръщаме думите в символ)!, било то и писмени или изречени слова. В сънищата става тъкмо обратното: ние се изправяме пред огледална ситуация, сами срещу символа. Тогава на нас се пада да превърнем отново символа в думи.
Лингвистичните сънища
Усвоявайки матерния си език, ние наследяваме мъдростта на предишните поколения, която, като всичко в този свят, се е развивала през вековете. Всяка дума е символ, който може да бъде изговорен или написан, като и в двата случая имаме сетивни възприятия. Думите функционират като превключващ механизъм на нашето съзнание и влизат във връзка с някое от петте ни сетива. По този начин думите се превръщат в зрителни, осезателни, слухови, мирисни или вкусови усещания. Обратното, ние използваме тези сетивни усещания, които сме запечатали в паметта си, за да описваме ситуации и събития.
Когато мислим със средствата на визуалното, ние използваме изрази като: ,.гледаме нещата право в очите“, „гледаме някого от високо“ и т. н. Понякога използваме изрази, свързани с мирис (като например: „Нищо не надушвам“), със звуци („Думите му звучат фалшиво“) или с вкуса („Това изживяване ми остави горчилка в душата“).
В ежедневния живот ние използваме най-вече зрението, слуха и осезанието, което в никакъв случай не означава, че вкусът и мирисът отсъстват от словесните ни изрази. Някои изрази дори съчетават различни сетива, като например, когато говорим за дрехи или неприлични думи.
След като в съзнателния си живот използваме толкова образен език (като всяка дума минава ту от едната, ту от другата страна на моста, който използва и духът на сънищата), лесно можем да си представим какво могат да сторят сънищата. Използвайки в сънищата същия език, с който си служим и през деня, трябва ли да се изненадваме от факта, че приемаме всичко в съня в буквалния смисъл на думата? Впрочем, ето един сън, който показва, че правим точно това. Разказа ми го жена — домакиня, която не искала да се примири с положението си, до момента, в който се сблъскала с въпросния сън и с обстоятелства, които единствено тя познавала и можела да изтълкува. В съня си тя чула как някой силно и упорито тропа по вратата. Когато отишла да отвори, видяла дебела крава, която стояла там, пред входа, с ведро за мляко, което се полюшвало, закрепено за края на опашката й. Очевидно, кравата изобразявала някого, когото нашата сънуваща героиня имала навика да кичи с този незавиден прякор. Тогава тя се сетила за съседката, която редовно идвала у тях и шумно думкала по вратата, за да поиска на заем чай, захар и разбира се, мляко. Тогава разбрала, че тъй като често в себе си е наричала тази жена дебела крава, нейният дух на сънищата сега й връща обратно тази нейна представа под формата на твърде недвусмислен образ!
Сънища – предвестници
Повечето сънища не отразяват нито жизненоважни истини, нито смайващи пророчества, но все пак всеки носи своето послание и смисъл. Животът е пълен с всекидневни проблеми, така че напълно нормално е те да фигурират в сънищата ни. Покупките, разходките, служебните проблеми и още хиляди други рутинни и досадни дейности могат да ни се появят отново вече в светлината на съня, но по-голямата част от тези занимания, действително незначителни, ще бъдат забравени тутакси след сънуването. Сънищата отразяват личността и начина на живот на техния автор, така че ако човек води скучен живот, то той ще има отегчителни сънища, които най-често ще забравя, понеже не съдържат нищо интересно. И обратно, ако животът е изпълнен с амбиции, ентусиазъм и творчество, то сънищата ще бъдат огледало на този живот, че дори и повече. Каквито и да са сънищата, те могат да носят дребни предсказания и предупреждения, което показва, че контекстът на даден сън няма нищо общо с вида на съня.
Когато говорим за предзнаменования, веднага си представяме някое събитие, разтърсващо света, което е било предвидено на сън. Има хора сънували потъването на Титаник, избухването на Втората световна война или политически убийства, но рядко се замисляме, че повечето предвещания са съвсем банални и известяват no-скоро дребни факти, като например, че в идната сряда млекарят ще ви остави пред вратата две бутилки вместо три. Тези сънища с незначителни последици все пак са предсказателни, а и много по-чести отколкото си мислим. Често през деня чуваме дума или фраза, които ни напомнят съня от предишната нощ. Колкото и незначително да е на пръв поглед това, все пак то показва, че сънят е бил пророчески, макар н да го осъзнаваме едва впоследствие.
Макар и подобни случаи да ни се струват маловажни, все пак те могат да крият по-голямо значение, отколкото изглежда на пръв поглед.
Макар и пророческите сънища да могат да ни помогнат по десетки различни начини, като включително могат да ни подготвят за известието за смъртта на някой близък или просто на познат човек, много от тях сякаш нямат никаква точно определена цел. Може би трябва да мине много време, преди смисълът им да ни се проясни в даден момент, когато вече сме забравили напълно за въпросния сън.
ТАЙНИЯТ ЕЗИК НА СЪНИЩАТА – Нерис Де