Същността на Аза

Същността на Аза


Азът е също част от съдържанието на съзнанието. Фокусът на вниманието никога не се измества далеч от него. Разбира се, моят Аз съществува единствено в собственото ми съзнание; в съзнанието на онези, които ме познават, съществуват негови версии, повечето от които ве­роятно са неразпознаваеми подобия на „оригинала“ на об­раза, който имам за самия себе си.

Азът обаче не е обикновена информация. Всъщност той съдържа всичко, което е преминало през съзнанието: всички спомени, действия, желания, удоволствия и болки са негови­те компоненти. Но може би най-важното е, че Азът представ­лява йерархията на целите, която постепенно сме изградили с годините. Азът на политическия активист може да стане неразличим от неговата идеология, Азът на банкера може да се слее с неговите инвестиции. Разбира се, обикновено не виждаме Аза си по този начин. Във всеки даден момент ние обикновено осъзнаваме само малка част от него, както напри­мер, когато се вглеждаме във външния си вид, замисляме се какво впечатление сме оставили у другите или с какво дейст­вително бихме се занимавали, ако имахме възможността да избираме. Най-често идентифицираме Аза с тялото си, макар понякога да разширяваме границите му с автомобила, къща­та или семейството. Но каквато и част да осъзнаваме от него, Азът е в много отношения най-важният елемент на съзнание­то, тъй като представя в символичен план всичките останали компоненти, както и структурата на техните взаимовръзки.

Ако вниманието, или психичната енергия, бива насоч­вано от Аза, ако Азът е производен от елементите на съзна­нието и структурата на неговите цели и ако съдържанието на съзнанието и целите са последица от различните начини, по които се влага вниманието, тогава резултатът би бил една система с кръгово движение, в която границите между при­чините и следствията са размити. От една страна, твърдим, че Азът управлява вниманието, а от друга – че вниманието определя Аза. Всъщност и двете твърдения са верни: съзна­нието не е строго линеарна система, за него е присъща кръ­говата причинност. Вниманието моделира Аза и на свой ред бива моделирано от него.


ПОТОК – Психология на оптималното преживяване – Михай Чиксентмихай