Вниманието като психична енергия

Вниманието като психична енергия


Информацията постъпва в съзнанието или защото предна­мерено фокусираме вниманието си върху нея, или в резултат на навици, основани на биологични и социални инструкции.

Например, докато шофираме по магистралата, задминаваме стотици автомобили, без в действителност да ги забелязваме. Техните форма и цвят биват регистрирани за част от секун­дата, след което биват незабавно забравени. Но от време на време обръщаме внимание на дадено превозно средство, дали защото криволичи несигурно между лентите, движи се мно­го бавно или изглежда необичайно. Образът на необикнове­ната кола влиза във фокуса на съзнанието ни и ние я осъзна­ваме. Умът сравнява зрителната информация за колата (нап­ример „тя криволичи“) със съхранената в паметта информа­ция за други криволичещи автомобили, за да определи към коя категория може да бъде отнесен настоящият случай. Дали е управлявана от неопитен, пиян или просто разсеял се за миг шофьор? Щом събитието бъде причислено към вече съ­ществуващ клас събития, то е идентифицирано. Сега то тряб­ва да бъде оценено: дали е нещо, за което трябва да се трево­жим? Ако отговорът е да, тогава трябва да решим какви действия да предприемем: да ускорим или да забавим, да преминем в другата лента или да спрем и да уведомим път­ната полиция.

Всичките тези сложни умствени операции трябва да бъдат извършени в рамките на няколко секунди, а понякога за част от секундата. Формирането на подобно решение сякаш е светкавична реакция и то наистина се случва в реално време. Но не се извършва автоматично: има един отчетлив процес, който прави подобни реакции възможни, и той се нарича внимание.

Именно вниманието подбира важните за ситуаци­ята битове информация сред потенциално милионите налич­ни битове. Необходимо е внимание, за да се направят нужни­те съотнасяния със съхраненото в паметта, да се оцени съби­тието и след това да се избере уместното поведение.

Но въпреки огромните си възможности вниманието не може да преодолее вече споменатия лимит. То не може да забележи или да задържи във фокуса си повече информация, отколкото е възможно да бъде обработена по едно и също време. Извличането на информация от хранилището на па­метта и въвеждането ѝ във фокуса на вниманието, сравнява­нето на информация, оценяването ѝ, взимането на решение – всичко това изисква ангажирането на ограничения капаци­тет за обработка на информация на мозъка. Например шо­фьор, който забележи криволичеща кола, ще трябва да прек­рати разговора по мобилния си телефон, ако желае да избег­не сблъсък с нея.

Някои хора се научават да използват този безценен ресурс ефективно, докато други го пилеят. Отличителен белег на човека, който умее да контролира съзнанието си, е способ­ността да фокусира нарочно вниманието си, да се абстрахира от разсейващите фактори и да поддържа концентрацията си точно толкова дълго, колкото е необходимо, за да постигне целта си, не повече. А човекът, способен на това, обикновено се наслаждава на обичайния ход на ежедневието си.

Тъй като вниманието определя какво ще постъпи или няма да постъпи в съзнанието и тъй като е необходимо за осъщест­вяването на всички други важни умствени събития – като запомняне, мислене, чувстване и взимане на решения, – би било от полза за него да мислим като за психична енергия.

Вниманието прилича на енергията по това, че без него не може да бъде свършена никаква работа, а вследствие на ра­ботата се изчерпва. Ние създаваме своя Аз посредством на­чина, по който влагаме тази енергия. Спомените, мислите и чувствата ни се формират съобразно с това.

А тази енергия можем да контролираме както пожелаем; ето защо внима­нието е нашето най-важно средство за подобряване на качест­вото на преживяванията.


ПОТОК – Психология на оптималното преживяване – Михай Чиксентмихай