Границите на съзнанието

Границите на съзнанието


Ако бе възможно да разширим безкрайно обхвата на съзна­нието си, би се сбъднала една от най-горещите мечти на чо­вечеството. Това би било почти толкова хубаво, колкото да станем безсмъртни или всесилни – накратко, богоподобни. Тогава бихме могли да мислим за всичко, да чувстваме всич­ко, да правим всичко, да боравим с толкова много информа­ция, че да запълваме всяка частица от секундата с богата тъкан от преживявания. В рамките на един човешки живот бихме могли да изживеем милион или – защо не? – безброй животи.

За жалост нервната ни система е способна да обработва ограничен обем информация. А твърде много са „събитията“, които възникват в съзнанието и трябва да бъдат приети и обработени подобаващо, преди да започнат да се изтласкват едно друго извън обсега му. Да прекосиш стаята, дъвчейки дъвка, не е кой знае колко трудно, макар да се говори, че някои политици и това не могат да направят; но в интерес на исти­ната не е много повече онова, което човек е способен да върши едновременно.

В мислите трябва да има последователност, иначе ще се объркат.

Докато мислим за един проблем, неспо­собни сме истински да преживяваме щастие или тъга. Не можем едновременно да тичаме, пеем и попълваме счетовод­ната си книга, защото всяка една от тези дейности ангажира повечето от капацитета на вниманието ни.

Предвид научните знания, с които разполагаме сега, ние сме на прага да изчислим какъв обем информация е способ­на да обработи нашата централна нервна система. Данните сочат, че можем да се справяме най-много

със седем бита информация – като различни звуци, зрителни стимули или разпознаваеми нюанси на емоции и мисли – във всеки момент и че най-краткото време, необходимо да се направи разгра­ничение между един набор от битове и друг, е около 1/18 от секундата.

За един човешки живот, или седемдесет години, ако приемем, че будуваме по шестнайсет часа на денонощие, това прави около 185 милиарда бита информация. От тази крайна сума би трябвало да произтича всичко в живота ни – всяка мисъл, всеки спомен, всяко чувство или действие. Това е сякаш огро­мен обем, но в действителност не е съвсем така.

За ограниченията на съзнанието свидетелства фактът, че за да разберем какво казва друг човек, трябва да обработваме по 40 бита информация всяка секунда. Ако приемем, че гор­ната граница на възможностите ни е 126 бита в секунда, от това следва, че да разберем какво ни говорят трима души едновременно, е теоретически възможно, но само ако успеем да държим вън от съзнанието си всички други мисли или усещания. В такъв случай например не бихме осъзнавали израженията на говорещите, а освен това бихме били неспо­собни да помислим защо те казват онова, което казват, или да обърнем внимание на дрехите им.

Разбира се, на този етап от развитието на науката тези данни само загатват как функционира умът. Би могло с осно­вание да се твърди, че те или подценяват; или надценяват капацитета на ума да обработва информация. Оптимистите твърдят, че в хода на еволюцията нервната система е станала веща в „раздробяването“ на информацията, така че обработвателната ѝ способност постоянно се подобрява. Простите функции, като събирането на числа или шофирането на ав­томобил, стават автоматични, оставяйки ума свободен да се справя с повече информация. Учим се също така да компре­сираме и опростяваме информацията чрез символни средства – език, математика, абстрактни понятия и стилизирани по­вествования. Библейските притчи например са опит за коди­ране на трудно придобития от множество индивиди в про­дължение на незнайно колко векове опит.

Съзнанието, твър­дят оптимистите, е „отворена система“, тоест тя може да бъде безкрайно разширявана и въобще не е необходимо ограни­ченията ѝ да се взимат под внимание.

Но способността за компресиране на стимули не помага толкова, колкото би ни се искало. Изискванията на живота все пак повеляват да прекарваме осем процента от будните си часове в хранене и почти същия процент в задоволяване на личните телесни потребности, като миене, обличане, бръс­нене и ходене по нужда. Само тези две активности ангажират петнайсет процента от капацитета на съзнанието и докато сме заети с тях, не можем да правим друго, което изисква сериозна концентрация. Но дори когато нищо друго належа­що не занимава ума им, повечето хора далеч не се възползват от върховия капацитет за обработване на информация на мозъка си. Ако грубо една трета от деня им е незаета със за­дължения, в безценното си „свободно“ време повечето хора като че ли се стараят да използват мозъка си възможно най-малко. Най-голямата част от свободното време – почти поло­вината при възрастните американци – бива прекарвано пред телевизора. Сюжетите и героите в популярните шоупрограми са така еднообразни, че макар гледането на телевизия да изисква обработването на зрителни образи, участието на паметта, мисленето или волята е съвсем незначително. Не е изненадващо, че хората съобщават за най-ниски нива на концентрация, използване на умения, яснота на мисълта и усе­щане за сила именно по време на гледане на телевизия.

Дру­гите дейности, с които хората обикновено запълват свобод­ното си време у дома, са малко по-ангажиращи. Четенето на повечето вестници и списания, разговарянето с други хора и гледането през прозореца също изискват обработването на много малко нова информация, а следователно и по-малко концентрация.


ПОТОК – Психология на оптималното преживяване – Михай Чиксентмихай