Тялото ти светилище ли е, или е гробница?

Тялото ти светилище ли е, или е гробница?


Отнасяш ли се към тялото си като най-добрия прия­тел на душата или като към нещо, което те унищожа­ва?

Тялото е твоят аватар (образът, който те представлява) във физическата вселена.

Тялото е героят, който контро­лираш, а ти си съзнанието, което го контролира. То е подчинено на законите на физическата вселена, докато съзнанието ти не е така ограничено. Тялото ти е кана­ла, през който изразяваш физическата си форма. То е твоята четка, с която рисуваш върху платното на фи­зическото.

Следователно здравето на тялото е важно. Ако здравето ти е в лошо състояние, линиите, които четката чертае, ще бъдат накъсани. Но когато е жиз­нено и пълно с енергия, допринася за майсторското и най-чисто продължение на твоите мисли.

Когато здравето ми не е добро, усещам тялото си яс­но. Най-добре разбирам важността на тялото, когато съм болен и в леглото. Постоянно си мисля за това как искам пак да съм здрав. Когато обаче съм в добро здраве, рядко обръщам внимание на здравето си – то е почти не­видимо продължение на моето съзнание.

Предизвикателството да се постигне и поддържа добро здраве, може да изглежда объркващо на пръв пог­лед. Много експерти препоръчват сложни правила кога да се храним, как да се храним и с какво да се храним. Когато изглежда, че вече е постигнат консенсус по даде­на тема, някой издава нова книга, препоръчвайки обрат­ния подход.

Както скоро ще разберете, универсалните принципи на истината, любовта и силата могат да ви помогнат да преминете през такива обърквания, като ви помагат да придобиете добри здравословни практики за цял живот.

Здраве и истина

Доктори с наднормено тегло пишат книги за диети. Производители на хранителни добавки издават списа­ния за здравето, фармацевтични компании спонсори­рат новини по телевизията.

Да откриеш истината за здравето, може да е труд­но, ако те заливат с прикрити маркетингови послания, които служат на продажбите, вместо на истината. Производителите на продукти за здравето, изглежда, често спазват класическия съвет на Марк Твен: „Първо събери всички факти, а после ги промени както искаш“.

Спри за миг и изчисти ума си от всичко, което си мис­лиш, че знаеш за здравето. Както казва Брус Ли „Из­празни чашата си“. Да се върнем към първия принцип, ка­то започнем с основното ти възприятие. Остави наст­рана несигурното нещо, което би трябвало да правиш, и изучи това, което сетивата ти казват.

Добре огледай тялото си. Съблечи се и се разгледай в огледало, ако можеш. Какво виждаш? Слаб ли си, или пъ­лен? Коя част от тялото ти изглежда най-добре? Какво би искал да промениш? Какъв е цветът на очите ти? Как би описал косата си? Обърни внимание на външните си усещания, както и на вътрешните си реакции към тях.

Как се чувстваш? Изпълнен с енергия и в кондиция, или отпуснат и със забавени реакции? Добре ли спиш през нощта, будиш ли се освежен, или сънят ти е неспо­коен и изморителен? Отпочинал ли си, или си стресиран? Емоционалното ти състояние позитивно ли е, или негативно? Какви храни ядеш и в какво количество? Как­во мислиш за диетата си? Мислиш ли я за здравословна, или вече има известни проблеми? Имаш ли нездравослов­ни пристрастявания? Приемаш ли алкохол, кофеин, нико­тин?

Как би оценил физическото си състояние на база от 1 до 10?

Как би оценил капацитета на дишането си, сила­та, гъвкавостта или издръжливостта? Какви упражне­ния правиш и колко често? Как си отпочиваш? Страдаш ли от някакъв физически проблем? Имаш ли физическата жизненост, която искаш?

Бъди напълно искрен. Какво разкриват усещанията ти за физическото ти тяло и сегашното ти здравословно състояние? Ако ти е нужна повече информация, попитай приятел или член на семейството как гледат на физи­ческото ти състояние, помисли и за възможността да направиш пълно медицинско изследване.

Сега обърни внимание на очакванията си. Няма как да знаеш дали ще са точни, но със сигурност може да нап­равиш разумни предположения, основани на сегашните ти здравословни модели. За да си напълно честен със се­бе си, огледай се от гледна точка на трето лице. Предс­тави си, че обективен, непредубеден наблюдател внима­телно изследва всички детайли на физическия ти живот. Какво би предположил този човек за физическото ти бъ­деще? Очакванията позитивни ли са, или негативни? По­добрява ли се, или се влошава? Накъде те водят навици­те? Това ли е, което искаш? Ако се почувстваш доста­тъчно смел, помоли приятел или роднина също да напра­ви прогноза, след това сравни тяхната с твоята. Така ще преодолееш вътрешните пристрастия и ще внесеш повече истина.

В миналото може би си се противопоставял и на най-честните идеи и прогнози, особено ако не си харесвал онова, което виждаш. Този път дай най-доброто от себе си, за да приемеш всичко в целостта му. Приеми къде си сега и върху какво трябва да поработиш. Приеми тяло­то, което имаш, въпреки несъвършенствата му. За добро или лошо, това е тялото, което ще обитаваш до края на живота си.

Всички имаме уникални физически особености, с кои­то трябва да се справим. Някои от тях могат да се про­менят, докато за други може би няма практически реше­ния. Независимо от особените детайли във всяка ситуа­ция, пътят към по-добро здраве започва с откриването и приемането на онова, за което вече знаем, че е истина.

Здраве и любов

Използвайте принципа на любовта, за да засилите връз­ката между ума и тялото. Успокойте ума си, съсредото­чете се и просто слушайте. Какво чувате? Дали тялото ви съобщава за проблеми, на които да обърнете внима­ние? Чувствате ли поява на едва доловими емоции? Как­во ви казва интуицията?

Принципът на любовта помага да се свържеш с храни­те, които естествено те привличат най-много. Обърни внимание на тези храни, за които интуицията ти казва, че са правилни, и тези, за които казва, че не са. Какво мислиш за ябълката? А за хот-дога? Купичка ориз? Броколи? Чувстваш ли, че някои неща са полезни за теб, до­като други не са? Би ли могъл да подобриш здравето си, като положиш труд да уважиш това, което ти казва ин­туицията? Отнасяш ли се с любов към тялото си?

Здраве и сила

Разбира се, прави сте да си мислите, че собственото ви здраве е ваша отговорност. В свят, който не е изця­ло посветен на здравето, най-естествените и полезни практики се считат за крайни. Поръчай си салата вмес­то пържола и ще те нарекат „откачалка“. Започни ежед­невни тренировки и ще те обявят за „фитнес маниак“. Спри с полуфабрикатите и ще ти лепнат „фанатик“. Ако средностатистическият човек не те смята за краен обаче, вероятно не си съвсем здрав.

За да си здрав, трябва да упражниш волята си и да преодолееш ограничените разбирания на обществото, които те теглят назад. Бъди зрял и направи интелигентен избор за себе си, все едно дали тълпата те окура­жава. Постави си цели, които те вдъхновяват. Да бъдеш малко по-здрав от средното, все още не означава здрав – цели се по-високо! Лошото здраве ограничава силата, доброто здраве я увеличава.

Диетата и упражненията са навици и ще имат огром­но въздействие върху дългосрочните ви здравословни ре­зултати. Използвайте самодисциплината си, за да прак­тикувате най-добрите навици още днес. Не ги оставяй­те на автопилот.


“ Личностно усъвършенстване за интелигентни хора“ Стив Павлина