Промяната като избор, а не като реакция

Промяната като избор, а не като реакция


Човешката природа е такава, че отбягваме промяната, докато положението не се влоши и не почнем да се чувстваме толкова зле, че вече не можем да про­дължаваме, както досега. Това важи както за отделните индивиди, така и за обществото. Чакаме да ни връхлети криза, травма, загуба, болест или тра­гедия, за да се вгледаме кои сме, какво правим, как живеем, какво чувстваме, в какво вярваме и какво знаем, и тогава да прегърнем истинската промяна. Чес­то се налага да преживеем най-лошия сценарий, за да започнем да правим про­мени, които подкрепят здравето, взаимоотношенията, кариерата, семей­ството и бъдещето ни. Моето послание е: защо да чакаме?

Можем да се учим и променяме в болка и страдание или да се развиваме в радост и вдъхновение. Повечето хора избират първото. За да направим второто, трябва само да приемем, че промяната вероятно ще включва из­вестно неудобство, раздяла с предсказуемата рутина и период на незнание.

Повечето от нас вече познават временния дискомфорт от незнанието. Препъвали сме се в първите си опити да четем, докато това умение не е станало наша втора природа. При първите ни упражнения с цигулката или барабаните на родителите ни им се е искало да ни затворят в звукоизолира­на стая. Горко на злощастния пациент, на когото трябва да вземе кръв сту­дент по медицина, научил всичко необходимо, но все още без практика.

Науката за вашия Аз

Вашият квантов Аз ще се опита да ви въведе в кван­товата физика, но не се плашете. Започвам оттам, защото е важно да за­почнете да възприемате идеята, че вашият (субективен) ум влияе на вашия (обективен) свят. Според ефекта на наблюдателя в квантовата физика на­където насочите вниманието си, натам насочвате и енергията си. В резул­тат на това вие упражнявате въздействие върху материалния свят (който, между другото, е съставен предимно от енергия).

Ако дори за миг приемете тази идея, може би ще започнете да се фокусирате върху това, което иска­те, вместо върху това, което не искате. Може дори да се уловите, че си мис­лите: Ако един атом е 99,99999 процента енергия и 0, 00001 процента фи­зическа субстанция то аз всъщност съм по-скоро нищо, отколкото нещо! Защо тогава продължавам да се взирам в този нищожен процент физически свят, след като съм много повече? Ами фактът, че дефинирам сегашната си реалност според това, което възприемам със сетивата си, не е най-голя­мото ми ограничение?

Вероятно сте възприели идеята, че мислите ви създават живота ви.

Aко позволява­те на външния свят да контролира мислите и чувствата ви, средата създа­ва вериги в мозъка, за да ви накара да мислите „равнозначно“ на всичко позна­то. В резултат създавате все повече от същото; учите мозъка да отразя­ва проблемите, личните условности и обстоятелства в живота ви.

Зато­ва, за да се промените, трябва да надраснете всички физически неща във ва­шия живот.

Не е достатъчно да „мислим позитивно“, защото по-голямата част от същността ни може да се таи подсъзнателно като негативизъм в тялото.

Най-новите изследвания подкрепят идеята, че ние притежаваме естествена способност да проме­няме мозъка и тялото си единствено чрез мисълта, така че биологично да изглежда сякаш някакво бъдещо събитие вече се е случило.

Вие можете да на­правите мисълта по-реална от всичко останало; можете да промените се­бе си от мозъчните клетки до гените, стига да имате правилно разбиране.

Когато се научите как да използвате вниманието си и да си осигурявате достъп до настоящето, ще преминете през дверите на квантовото поле, където съществуват всякакви потенциали.


Джо ДиспензаРазчупете навика да бъдете себе си