Тази техника цели промяна на определени езикови конструкти, което трябва да доведе до подобрено себеразбиране и подобряване на контакта със средата при задоволяване на потребностите.
В този смисъл на клиента се препоръчва да:
– използва “аз”, вместо “ние” – Това води до увеличаване на собственото пространство и отговорност;
– да замени “не мога” с “не искам” и “длъжен” с “предпочитам” – това подобрява осъзнаването на собствените желания;
– да замени “защо” с “как”. Това позволява да премине от разсъждения към
чувства.
– Да използва сегашно време при изразяване и пр.
Гещалт-терапията може да се провежда индивидуално и групово.
Индивидуалните срещи се провеждат веднъж седмично. Възможни са и комбинирани форми, съчетаване на монотерапия и групови семинари. Използва се при широк кръг проблеми и патологически разстройства, включително неврози, психосоматични оплаквания, семейни дисфункции. Макар да има описани случаи на успешна намеса при психотични разстройства, трябва да се знае, че работата изисква специална подготовка, повишено внимание.
Въпреки, че сам Ф. Пърлз утвърждавал, че за успеха на терапията значение имат не толкова техниките, а подходът към човека и неговите проблеми, гещалт-терапията, се налага основно чрез тях.
В рамките на различни интегративни и еклектични модели, включително и в консултирането, днес намират приложение почти всички гещалт-техники.
Самият метод на Ф. Пърлз претърпява промени по пътя на намаляване директивността, влиянието на харизмата, фрустрацията и манипулирането, а сметка на полекия подход свързан с емпатия и себеразкриване. Налице е тенденция на интегриране с други подходи, като например с транзакционния анализ.
След 60-те години Пърлз изоставя индивидуалната терапия и дава тон за използването на подхода изключително в групов вариант.