Това е гещалтистки подход, който се основава на диалектическото положение, че в организма съществуват интегрирани или не, различни, понякога противоположни аспекти. Намирайки се в противоборство те водят до психически проблеми и дезинтеграция на личността, както със себе си, така и с обкръжението.
Здравият организъм поддържа баланс, оперирайки с противоположностите си или чрез разумно осъзнаване, или чрез безсъзнателно подчинение на тая или оная част от себе си, според ситуацията. Напротив, проблемния човек е привързан към тези черти, които счита за правилни и единствено възможни при всички обстоятелства.
В много случаи дори не подозира за другите аспекти на личността си, които не може да интегрира.
Естественото състояние на равновесие предполага наличието на цялостно битие. Проявяването, осъзнаването и интегрирането на полярностите дава възможност за разширяване на себевъзприемането.
Методът се реализира с две станали много популярни техники.
Празният стол е техника, която цели последователно преминаване от една част на своето Аз в друга.
За целта на клиента се предлага да говори с въображаем субект на конфликт, който трябва да седи на насрещен празен стол. После сяда на празния стол и отговаря от негово име. Терапевтът направлява диалога, като засилва драматизма. На определен момент, когато прецени разменя местата на спорещите.
В качеството на въображаемия събеседник могат да бъдат значими хора от обкръжението, литературни герои или персонажи от съновидения.
Диалог на горното и долното куче е техника, при която се противопоставят две части на личността.
Едната (top dog) е нападаща, а другата (under dog) е отбраняващата се. Нападащата, която може да се оприличи със Свръх Аза при Фройд, изразява норми, изисквания, интроицирани от клиента. Тя е строга, настояваща, задължаваща, заплашваща.
Другата, отбраняваща се съответства на То и е примитивна, хедонистична, склонна към оправдания, лъжи и пр. В случая няма значение коя ще вземе връх, важното е, че в диалога клиентът ги осъзнава и може да ги интегрира без да ги противопоставя.
Основи на психотерапията – Минко Хаджийски